Evin Avantajları Nedir, Evleri Neden Tercih Etmeliyiz?

ev, fabrikada önceden malzemeleri hazırlanan ve sonrasında ise hazır olan parçaların bir bütün haline getirilmesiyle inşa edilen evlerdir.

Tek veya iki katlı olarak inşa edilen evlerin genellikle iki katlıları tercih edilmekte. evlerde en fazla üç kat çıkılabilir.

Evlerin Ömrü Hakkında Ne Biliyoruz ?

İlk gündeme gelişi Türkiyede’ki büyük depremden sonra olan evler depremde evini kaybeden insanlar için geçici olarak devlet tarafından inşa edilen tek katlı evlerdir.

evler yurtdışında çok yaygındır ve çok fazla zaman almadan inşa edilebilmektedirler. evlerin yaklaşık elli yıl ömürleri vardır ve hazır malzemelerin yanında çelik, çimento gibi malzemelerde evlerin inşaatında kullanılıyor.

İstenilirse evlerde ses ve ısı yalıtımı yapılabilir. Son zamanlarda Türkiye’de son derece yaygın olan prefabrik evlerin tercih edilmesinin bir en önemli sebebi ise maliyetinin az oluşu ve kısa bir sürede yapılabilmesi.

Yapılma Aşamaları Nelerdir ?

Kurulumu önceden planlanan prefabrik evler beton bir zemin üzerine oturtulur. Bu evler kolay işçilikle yapılır ve tüm malzemeleri fabrikada üretilir.

Daha önce de bahsedildiği gibi en fazla üç kat çıkılan prefabrik evler, çelik bir iskeletin üzerine kurulur. Diğer inşaatlarda imara açık alanlarda ruhsat alma zorunluluğu prefabrik evlerde de geçerlidir.

Prefabrik Evlerin Avantajları Nelerdir?

Yine daha önce bahsedildiği gibi prefabrik evlerin tercih edilmesine neden olan en önemli etkenler ucuz maliyeti ve zamandır. Prefabrik evlerin malzemeleri oldukça esnek olduğu için depreme son derece dayanıklıdırlar.

Prefabrik evler kişinin zevkine ve isteğine göre inşa edilmektedir ve hiçbir şekilde çevre kirliliğine neden olmazlar. Üstelik bazı kullanışlı parçalar isteğe göre daha sonradan yer değiştirebilmekte. Prefabrik olan yapıların en büyük avantajlarından biri ise yerinden sökülüp farklı bir yere yeniden, farklı bir şekilde kurulabilmesidir.

Almadan Önce Neler Yapmalıyız Sizce ?

  • Prefabrik evin alınacağı firmanın markası, bilinirliği ve kalitesi göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Alınacak ürün hakkında sevk bilgisi, ücreti ve montaj şartları detaylı bir şekilde sorulmalı, sözleşmede bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi gerekir.

Alyans prefabrik ve konteyner, en iyi prefabrik firmalarından biridir.